Przejdź do treści

Fizykoterapia

Fizykoterapia to część medycyny fizykalnej i metoda fizjoterapeutyczna wykorzystująca działania czynników fizykalnych (wytwarzane specjalnymi urządzeniami) oraz naturalnych bodźców leczniczych (pobierane z natury) do terapii.

Można ją stosować w ramach podstawowego leczenia lub jako leczenie uzupełniające.

Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii (leczenia fizykalnego) zajmującą się leczeniem objawowym schorzeń, m.in. układu ruchu oraz neurologicznych za pomocą różnego typu prądów leczniczych.

W leczeniu wykorzystywany jest prąd małej, średniej i wielkiej częstotliwości.

Celem elektroterapii jest zarówno złagodzenie bólu, zmniejszenie/podwyższenie napięcia tkanki mięśniowej, jak również poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki.

Elektroterapia przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śród stawowych.

Prądy diadynamiczne (DD, prądy Bernarda) – prądy impulsowe o niskiej częstotliwości.

Wykazują silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przekrwienne.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Prądy interferencyjne (Nemeca) – prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością.

Wykazują działanie przeciwbólowe. Prądy te pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe, zmniejszają napięcie nerwów współczulnych oraz powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Prądy galwaniczne – zabieg z kategorii elektrolecznictwa wykorzystujący działanie prądu stałego (galwanicznego) na organizm człowieka.

Dzięki galwanizacji zwiększa się ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśni i obrzęki oraz szybciej goją rany.

Zabieg galwanizacji uśmierza ból oraz wspomaga zrost kości.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Jonoforeza – zabieg polega na wprowadzeniu w celach leczniczych przez nieuszkodzoną skórę za pomocą prądu galwanicznego jonów leków ulegających dysocjacji elektrolitycznej w wodzie.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Przezskórna stymulacja elektryczna (TENS – transcutaneous electrical nerve stimulation) – stymulacyjna metoda elektrolecznicza stosowana w zwalczaniu bólu,

w której wykorzystuje się prądy impulsowe małej częstotliwości wytwarzane przez specjalnie w tym celu skonstruowane miniaturowe stymulatory.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Elektrostymulacja – zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd impulsowy. najczęściej wykonuje się elektrostymulację nerwów i mięśni.

Działanie elektrostymulacji polega na stymulacji mięśni, w których doszło do zaburzenia przewodnictwa nerwowego lub osłabienia siły mięśniowej.

Typowym wskazaniem do elektrostymulacji są zaniki mięśniowe po unieruchomieniu stawów i uszkodzeniu nerwów.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Prądy Kotza (stymulacja rosyjska) – prądy średniej częstotliwości służace do wzmacniania siły mięśniowej i zwiększania masy mięśnia.

Wyzwalają one skurcz mięśnia poprzez aktywację grubych włókien nerwowych oraz przez zablokowanie cienkich włókien nerwowych.

Służą do stymulacji mięśni w zaniku prostym w celu zwiększenia ich siły i masy. Działają przeciwbólowo.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Prąd impulsowy Traberta – jednobiegunowy prąd prostokątny o czasie trwania 2 ms i czasie trwania 5 ms. Istota terapii polega na wprowadzeniu mięśni w drżenie o częstotliwości około 140 Hz, które powoduje rozluźnienie mięśnia.

Prąd działa przeciwbólowo i rozluźniająco.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Laseroterapiazaletą zabiegów z użyciem lasera jest brak fizycznego kontaktu narzędzia z tkankami leczonej osoby.

Ponadto precyzja zabiegu jest zazwyczaj znacząco wyższa, niż przy użyciu technik klasycznych.

Laseroterapia jest zabiegiem zaliczanym do światłolecznictwa –  polega na oddziaływaniu na tkanki promieniowaniem laserowym.

Pole magnetycznepostać materii cechująca się bardzo ważną właściwością, która polega na tym, że na poruszającą się cząstkę działa ono z siłą zależną od ilości ładunku cząstki i jej prędkości.

Jest ono wytwarzane przez poruszające się w sposób uporządkowany ładunki elektryczne i przez poruszające się naładowane ciała oraz przez prądy przesunięcia w dielektryku.

Magnetoterapia to stosowanie w terapii zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. 

Pole magnetyczne stosowane w magnetoterapii charakteryzuje się częstotliwością mniejszą od 100 Hz (zazwyczaj 10 – 20 Hz) oraz indukcją magnetyczną rzędu mili Tesli, tj. indukcją 2 – 3 rzędy większą od indukcji pola magnetycznego Ziemi.

Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom powodując zmiany polaryzacji błony komórkowej.

Zabieg daje dobre efekty w leczeniu urazów więzadeł, mięśni, ścięgien i stawów, wykorzystuje się w leczeniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwościistota leczniczego oddziaływania polega na wytwarzaniu w tkankach ciepła.

Diatermia krótkofalowa impulsowa (Terapuls) – zabieg, w którym wykorzystuje się impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.

Terapuls przegrzewa tkanki minimalizując efekt cieplny poprzez zastosowanie impulsów o bardzo dużej mocy, oddzielonych od siebie przerwami dostatecznie długimi, które te ciepło w tkankach rozpraszają.

Mechanizm działania tej postaci energii,sprowadza się w znacznym stopniu,do wpływu na potencjał elektryczny błon komórkowych, co prowadzi do wielu zmian w czynności komórek.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Diatermia mikrofalowa polega na przegrzaniu tkanek w polu elektromagnetycznym o częstotliwości mikrofalowej.

Mikrofalami nazywa się fale elektromagnetyczne, których długość wynosi od 0,1 do 100cm. 

Wykazują one właściwości zbliżone do promieniowania podczerwonego i świetlnego.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Światłoterapia stanowi dział lecznictwa fizykalnego, w którym do celów leczniczych wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, widzialne i ultrafioletowe.

Promieniowanie podczerwone (IR – infrared)  to promieniowanie niewidzialne, umiejscowione w widmie promieniowania elektromagnetycznego, między czerwienią widma światła widzialnego a mikrofalami.

Jest ono emitowane przez ciała rozgrzane. W fizykoterapii wykorzystuje się promieniowanie o długości fal od 770 do 15 000 nm. Efekty działania promieniowania IR wynikają ze stosowania ciepła.

Promieniowanie podczerwone wykonywane jest przy pomocy lampy Sollux. Można stosować filtr niebieski lub czerwony, który ogranicza zakres działania promieni podczerwonych.

Zabieg często stosowany jest jako przygotowanie do masażu, elektroterapii czy ćwiczeń ruchowych. Źródłem promieniowania podczerwonego o specyficznych właściwościach są także lasery.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Promieniowanie nadfioletowe (ultrafioletowe, UV – ultraviolet)– niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 do 400 nm.

W widmie promieniowania elektromagnetycznego jest ono umiejscowione między obszarem fioletu widma widzialnego a tzw. miękkimi promieniami rentgenowskimi.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Sonoterapia (ultradźwięki) jedna z metod fizykoterapii, która wykorzystuje do celów leczniczych ultradźwięki.

Ultradźwiękami nazywa się drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego.

Wywołują reakcję miejscową i ogólnoustrojową. Mają działanie cieplne, mechaniczne i fizykochemiczne.

Działanie ogólne na organizm to wypadkowa tych trzech działań. Ultradźwięki mają na celu działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo.

Ultrafonoforeza (ultrasonoforeza, sonoforeza) – zabieg polegający na wprowadzeniu odpowiednich leków przez skórę za pomocą energii ultradźwięków.

Do ultrafonoforezy stosuje się przede wszystkim leki z grupy przeciwbólowych, steroidów nadnerczowych, przeciwzapalnych, miejscowo znieczulających.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Krioterapia jest metodą leczenia zimnem. Polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek za pomocą zimnego powietrza lub dwutlenku węgla.

Silnie schłodzone tkanki powodują obkurczanie się drobnych naczyń krwionośnych, które następnie rozszerzają się gwałtownie powodując ocieplenie miejscowe i poprawę krążenia.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu:

Wodolecznictwo (hydroterapia) jest działaniem lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje się oddziaływanie wody na ustrój.

Kąpiel wirowa (masaż wirowy)w zabiegu wykorzystuje się w celach leczniczych, wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym.

Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła. Powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia, złagodzenie bólu.

Wskazania do zabiegu:

Przeciwwskazania do zabiegu: