Przejdź do treści

Metody kinezyterapii

Metoda kinezyterapeutyczna to powtarzalny, skuteczny i ekonomiczny schemat postępowania terapeutycznego.

Stanowi samodzielny sposób podejścia do problemu postępowania leczniczego obejmujący dostosowane do stanu choroby,

techniki diagnostyczne oraz dysponujący szerokim zasobem ćwiczeń, działań leczniczych z uzasadnieniem ich wykonania oraz objaśnieniem przyczyn dysfunkcji.

Metody wykorzystywane w pracy w naszym Ośrodku:

PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) torowanie nerwowo mięśniowe. Podstawowy cel terapii stanowi praca nad funkcją, której chory potrzebuje.

Środkiem do uzyskania celu jest zakres ruchu oraz siła mięśni. Koncepcja zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy.

Wykorzystuje do terapii silne i zdrowe rejony ciała, co prowadzi do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych lub uszkodzonych.

Istotą metody jest maksymalne pobudzenie receptorów znajdujących się w ciele kory mózgowej w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym.

Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować wytworzenie nowego wzorca ruchowego, a więc przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze.

Wskazania:

Metoda McKenziegosłuży do badania, leczenia i profilaktyki schorzeń związanych z kręgosłupem i stawami obwodowymi.

Od tradycyjnych metod wyróżnia się tym, że eliminuje nie tylko sam ból, ale także jego przyczynę oraz przeciwdziała nawrotom choroby.

Kluczową kwestię stanowi bardzo dokładny wywiad poprzedzający testy ruchowe w obrębie kręgosłupa. Dzięki wywiadowi i testom fizjoterapeuta ustala tzw. zespół zaburzeń kręgosłupa.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

NDT – Bobath koncepcja rehabilitacji dla pacjentów po przebytym udarze mózgu lub innych urazach mózgowo – czaszkowych.

Jest szczególnie przydatna w terapii niemowląt i dzieci. Usprawnianie ma na celu pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak,

by mogło ono stać się niezależne w życiu i na tyle wykorzystać swe możliwości,

na ile pozwala istniejące uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Wskazania:

Kinesiology Taping (plastrowanie) innowacyjna metoda dynamicznego plastrowania polegająca na umieszczaniu na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego lub elastycznego plastra.

Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu aplikacji posiada różnorodne zastosowanie. 

Metoda ma znaczący wpływ na wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych.

Wskazania:

Przeciwwskazania: